Konstrukcje montażowe pod panele fotowoltaiczne

Kolektory słoneczne pobierają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego, która następnie przetwarzana jest na energię elektryczną, wykorzystywaną później do zasilania urządzeń domowych. Jest to ekologiczny i oszczędny sposób na podgrzanie wody użytkowej, czy wspomaganie instalacji centralnego ogrzewania. Z uwagi na kilka możliwości umiejscowienia paneli słonecznych, zachodzi konieczność ich montażu na specjalnych konstrukcjach.

Metody montażu

Do wyboru mamy kolektory naziemne lub dachowe. Stelaże pod panele solarne dobierane są właśnie w zależności od miejsca instalacji paneli. Jeżeli chodzi o konstrukcje fotowoltaiczne montowane na dachu, to wyróżniamy systemy mocowania fotowoltaiki na dachu płaskim lub skośnym. Wszystkie te warianty różni sposób ich montażu.

Dach skośny

Najbardziej popularnym systemem konstrukcji fotowoltaicznych są mocowania na dachu skośnym. Jest to metoda najtańsza, z uwagi na szybki i łatwy montaż. Tego typu stelaże wykorzystują bowiem naturalny kąt nachylenia dachu. Niektóre dachówki są zdejmowane, w celu przymocowania specjalnych haków do krokwi dachowych, przy pomocy odpowiednich śrub montażowych. Pojedyncze dachówki mogą wymagać dodatkowego podszlifowania. Do haków mocowane są profile, a do nich z kolei wypusty przesuwne. Na nich umieszcza się klemy. Tak przygotowana konstrukcja umożliwia już położenie paneli słonecznych. W przypadku blachodachówki mocowanie haków musi zostać wykonane poprzez przewiercenie dachówek, dlatego w miejscu przechodzenia śruby przez blachę umieszcza się uszczelkę. Istnieją też sposoby montażu konstrukcji fotowoltaicznych na dachu pokrytym dachówką karpiówką, blachą rąbek, czy gontem. Każdy z nich wymaga nieco odmiennego podejścia. Stelaże pod panele solarne na dach skośny zalecane są w przypadku pochyłu dachu skierowanego na południe, wschód lub zachód, nie sprawdzą się natomiast przy dachu skierowanym na północ.

ZOBACZ NASZE KONSTRUKCJE FOTOWOLTAICZNE PRZEZNACZONE NA DACH SKOŚNY

Dach płaski

Montaż konstrukcji fotowoltaicznych na dachu płaskim wymagają zastosowania stelaży podnoszących kąt nachylenia dachu. Powinien on wynosić od 15 procent do 45 procent. Są to specjalne trójkąty montażowe, których ułożenie musi być dobrze rozplanowane tak, aby wyeliminować ryzyko powstawania cienia na panelach. Po przymocowaniu trójkątów do dachu za pomocą śrub, mocuje się profile, a do nich przykręca klemy i wypusty przesuwne. Na tak przygotowanym systemie można już umieścić moduły solarne. Konstrukcje fotowoltaiczne na dach płaski są co prawda bardziej kosztowne, jednak ze względu na możliwość dowolnego ich umiejscowienia na dachu i skierowania dokładnie na południe, panele solarne będą dużo bardziej wydajne.

ZOBACZ NASZE KONSTRUKCJE FOTOWOLTAICZNE PRZEZNACZONE NA DACH PŁASKI

Konstrukcje wolnostojące

Stelaże pod panele solarne montowane naziemnie wykonuje się podobnie do tych przeznaczonych na dachy, z tym że umieszczone są one na terenie posesji. Tego typu rozwiązania najlepiej sprawdzą się na działkach o dużej powierzchni. Tutaj również efektywność kolektorów będzie wysoka, ponieważ można je umiejscowić w najbardziej nasłonecznionym miejscu, skierowanym dokładnie na południe.

ZOBACZ NASZE KONSTRUKCJE FOTOWOLTAICZNE WOLNOSTOJĄCE

Firma El-Sun oferuje profesjonalne konstrukcje pod panele solarne, możliwe do zamontowania na każdym rodzaju dachu oraz gruncie. Nasze konstrukcje montażowe pv charakteryzują się stabilnością, wysoką jakością wykonania, dużą wytrzymałością i długą żywotnością. Wszystkie elementy spełniają wymagane normy i pozwalają na bezproblemowe poprowadzenie w nich potrzebnych przewodów. Poszczególne detale wykonano z wytrzymałego aluminium lub stali nierdzewnej. Całość konstrukcji wygląda niezwykle estetycznie i efektownie. Jest to nowoczesny, innowacyjny i ekologiczny systemem poboru i wytwarzania energii, a koszty jego wykonania bardzo szybko zaczną się zwracać.

Pracownicy El-Sun to profesjonaliści, niezwykle oddani swoim obowiązkom. Są to specjaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w montażu systemów fotowoltaicznych. Posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria, narzędzia i aparaturę, potrzebne do instalacji stelaży. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, dlatego najpierw proponujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru konstrukcji oraz paneli fotowoltaicznych i dokładną analizę oczekiwań klienta, a następnie, na podstawie tych wytycznych, wspólnie dobieramy odpowiedni system. Transportujemy poszczególne elementy stelaży pod fotowoltaikę na miejsce i montujemy je. Proces ten przebiega sprawnie i bezproblemowo. Wiarygodną rekomendację naszej firmy stanowi liczne grono zadowolonych klientów, którzy obdarzyli nas zaufaniem. Z nami mają Państwo pewność, że usługa zostanie zrealizowana solidnie i w ustalonym terminie.