Fotowoltaika na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej widujemy zamontowane na dachach lub elewacjach. Zdarza się jednak, że właściciele wolą lub są zmuszeni ustawić je na gruncie. W jakich sytuacjach takie rozwiązanie jest korzystniejsze, jak można oszacować jego koszt i o czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji o ustawieniu elektrowni słonecznej na gruncie?

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie - kiedy warto?

Ustawienie instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest najczęściej rozważane w sytuacji, kiedy zadaszenie nie nadaje się do montażu paneli. Może to być związane ze złym stanem dachu wymagającego remontu, brakiem miejsca na instalację o odpowiedniej mocy, co zdarza się w przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji, np. z jaskółkami, nietypowym spadkiem dachu czy ustawieniem go w orientacji uniemożliwiającej optymalną produkcję prądu elektrycznego, np. w stronę północną.

Fotowoltaika wolnostojaca na ziemi - wady i zalety

Wśród zalet związanych z ustawieniem elektrowni słonecznej na ziemi na pewno można wymienić:

Wadą inwestycji w fotowoltaikę ustawianą na gruncie jest z kolei jej wyższa cena, związana z koniecznością zakupu specjalnej konstrukcji, na której montuje się panele oraz zajęcie sporej części terenu na działce, co może być kłopotliwe dla właścicieli domów jednorodzinnych znajdujących się na niedużym terenie.

Jakie są najlepsze warunki pod instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Oczywiście ustawienie paneli fotowoltaicznych na gruncie związane jest ze spełnieniem pewnych warunków. Teren musi być niezacieniony przez rosnące wokół drzewa czy stojące budynki. Najlepiej również, aby orientacja względem kierunków świata pozwalała na montaż paneli w stronę południa. Instalacja będzie miała wysoką efektywność przy jak najmniejszym odchyleniu od tego kierunku. Warto również sprawdzić, czy grunt, na jakim chcemy ustawić instalację, jest stabilny. Elektrownia sama w sobie stanowi spore obciążenie, przy wadze jednego panela wynoszącej ok. 20 kg. Należy ją również oczywiście odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czy wymagane jest pozwolenie na panele montowane na gruncie?

Konieczność pozyskiwania pozwolenia na budowę elektrowni słonecznej na gruncie zależy od jej wielkości. Według przepisów prawa budowlanego, pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej nie jest konieczne, jeżeli jej moc nie będzie przekraczać 50 kW, co rzadko zdarza się w przypadku fotowoltaiki na prywatne potrzeby. Pozwolenie może być konieczne dla postawienia tzw. farm słonecznych, których moc jest znacznie wyższa, montowanych obecnie najczęściej na tzw. nieużytkach rolnych. W przypadku mikroinstalacji również mogą zdarzyć się wyjątkowe sytuacje prawne, wymagające uzyskania pozwolenia na budowę, m.in.:

Wśród innych formalności prawnych, jakie mogą być konieczne do wykonania przed montażem instalacji fotowoltaicznej na gruncie, znajdują się:

Sposoby montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Mocowanie całego systemu instalacji fotowoltaicznej do gruntu jest realizowane na dwa sposoby:

Niezależnie od rodzaju konstrukcji pod instalację fotowoltaiczną, musimy mieć na uwadze fakt sporej ingerencji w wygląd terenu wokół domu, choćby ze względu na konieczność poprowadzenia rowów, w których znajdą się przewody zasilające AC.

Jeśli poszukujecie Państwo sprawdzonej firmy produkującej konstrukcje pod panele fotowoltaiczne zarówno ustawiane na gruncie, jak i mocowane na dachu lub elewacji, zapraszamy do kontaktu z nami. Jesteśmy firmą działającą od wielu lat w dziedzinie fotowoltaiki, a za swoje dokonania otrzymaliśmy m.in. wyróżnienie w konkursie "Orły Instalatorstwa" w 2019 roku. Zapraszamy do kontaktu!


Skontaktuj się z nami