Fotowoltaika na dachu

Myśląc o fotowoltaice na potrzeby gospodarstwa indywidualnego lub firmy, najczęściej chcemy umiejscowić panele słoneczne na dachu. Rozwiązanie to nasuwa się samoistnie: na dachu występuje najmniejsza możliwość zacienienia paneli przez okoliczne budynki czy drzewa, dzięki czemu będą one produkować optymalną ilość prądu z energii słonecznej. O ustawieniu baterii słonecznych na dachu może decydować jednak wiele innych kwestii, które musimy wziąć pod uwagę planując tak poważną i wieloletnią inwestycję.

Korzystne i niekorzystne typy zabudowy pod instalację fotowoltaiczną

Czy istnieje idealna zabudowa pod panele fotowoltaiczne? W zasadzie nie, ponieważ rozwiązanie to jest stosunkowo nowe i najczęściej wykorzystywane na zabudowaniach niekoniecznie do niego przystosowanych. Można jednak spodziewać się, że w ciągu następnych lat coraz powszechniejsze staną się projekty powstające już z myślą o wykorzystywaniu dachu częściowo pod instalację fotowoltaiczną lub całkowitym pokryciu go panelami.

Optymalna orientacja dachu pod panele fotowoltaiczne

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę decydując się na zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu jest jego orientacja względem stron świata. Idealne będą więc dachy ustawione w kierunku południowym, które praktycznie przez cały dzień pozwalają na produkowanie prądu elektrycznego. Kierunek ustawienia paneli na dachu na zachód/wschód powoduje, że najwięcej prądu będzie produkowane po południu, a ich wydajność jest zaledwie o 10-20 procent niższa niż przy orientacji optymalnej. Mało opłacalne jest natomiast montowania paneli na dachu skierowanym na północ. W tym ostatnim przypadku warto rozważyć ich montaż na niezacienionym terenie działki lub na elewacji.

Jaka powinna być powierzchnia dachu pod fotowoltaikę?

Powierzchnia, jaką zajmuje typowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW, zaspokajająca potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego to przeciętnie 28 m2, jakie zajmie w sumie około 20 paneli tworzących serce systemu.

Odpowiedni kąt nachylenia dachu

Wbrew obawom wielu inwestorów, kąt nachylenia dachu nie wpływa w znacznym stopniu na ilość produkowanego prądu elektrycznego. W przypadku dachów skośnych, za najlepszy kąt nachylenia uznaje się 30 do 45°. Jeżeli nachylenie jest inne, można je bez problemu skorygować, stosując specjalny stelaż pod panele fotowoltaiczne i osiągając ich optymalne ustawienie. Na dachach płaskich nie stosuje się tak dużego kąta nachylenia całej instalacji ze względu na podmuchy wiatru, dlatego ustawienie paneli fotowoltaicznych na specjalnej konstrukcji wynosi zazwyczaj wówczas od 15 do 20°.

Wiek zadaszenia a panele fotowoltaiczne

Zanim zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki na domu lub innym budynku, zastanówmy się, czy w przeciągu najbliższych kilku lat nie będzie trzeba wykonać remontu zadaszenia. Jeżeli nie jest ono starsze niż 5 lat, możemy spokojnie przygotowywać się do mocowania paneli fotowoltaicznych na dachu. Ich żywotność szacowana jest obecnie na ok. 20-25 lat, podobnie jak gwarancje bezpieczeństwa zadaszenia na większości domów w Polsce.

Zacienienie dachu

Podobnie jak w przypadku domów z zadaszeniem zorientowanym na północ, montaż paneli fotowoltaicznych na dachach zacienionych mija się z celem. Rozwiązaniem w przypadku zacienienia przez rosnące wokół drzewa może być jednak przycięcie ich gałęzi w odpowiedni sposób.

Na jakim pokryciu dachu można montować panele fotowoltaiczne?

Ustawienie instalacji fotowoltaicznej jest możliwe praktycznie na każdym pokryciu dachowym, jak:

Wyjątek stanowią zadaszenia wykonane z takich materiałów, jak ondulina, eternit, poliwęglan, pleksa czy też dachy, które po prostu znajdują się w złym stanie technicznym.

W przypadku pokrycia dachowego z najpopularniejszej w Polsce blachodachówki, pod panele stosuje się śruby dwugwintowe wkręcane w elementy konstrukcyjne dachu. Na dachach pokrytych dachówkami używane są dedykowane uchwyty do krokwi lub uchwyty typu “S”. Na pokryciu wykonanym z blachy trapezowej o grubości większej niż 0,5 mm stosuje się tzw. mostki trapezowe - szyny montowane specjalnymi wkrętami do szczytów trapezów. Wszystkie te rozwiązania stosowane są na dachach skośnych, natomiast dachy płaskie wymagają wykorzystania konstrukcji kotwionych do dachu lub konstrukcji bezinwazyjnych, obciążanych balastem.

Jeśli szukacie Państwo profesjonalistów w zakresie realizacji instalacji fotowoltaicznej na dachu, zapraszamy do kontaktu! Oferujemy zarówno części do instalacji fotowoltaicznych, jak panele czy osprzęt sieciowy, ale też specjalne stelaże pod instalacje fotowoltaiczne, które możemy zamontować na każdym dachu czy gruncie. Służymy także doradztwem dla naszych klientów na etapie poszukiwania dodatkowych środków na fotowoltaikę, które można obecnie pozyskać w różnego rodzaju programach ogólnokrajowych i regionalnych. Nasze doświadczenie i fachowość zostały docenione w 2019 roku w konkursie "Orły Instalatorstwa", wspólnie działajmy więc na rzecz zmian w gospodarce energetycznej!


Skontaktuj się z nami