Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem, nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale również firm, gospodarstw rolnych czy instytucji publicznych. Pozwala ona skutecznie obniżyć rachunki za prąd, właściwie do zera w skali roku, a ponadto pozyskiwać go w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska, bez wydzielania szkodliwych substancji do atmosfery, jak w przypadku tradycyjnego użycia gazu czy węgla. Jaki będzie koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego i na jakie oszczędności możemy dzięki niej liczyć?

Ile energii elektrycznej potrzeba dla domu jednorodzinnego?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego, najlepiej warto tak dobrać jej moc, aby ilość produkowanego prądu była optymalna dla jego zużycia. W tym celu należy na początku określić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, w czym pomagamy klientom decydującym się na współpracę z nami. Oferujemy naszym klientom części do fotowoltaiki oraz konstrukcje pod panele solarne instalowane na dachu lub gruncie. Możemy również pomóc w obliczeniu kosztów zużywanego prądu, na podstawie rachunków z poprzedniego roku. W przypadku nowo powstającego budynku, zużycie prądu oszacujemy natomiast biorąc pod uwagę liczbę i rodzaj urządzeń elektrycznych oraz liczbę mieszkańców domu. Jeśli w praktyce okaże się, że oszacowana moc instalacji fotowoltaicznej nie jest wystarczająca, można również ją rozbudować, stosując mikroinwertery.

Dobór mocy instalacji w kontekście lokalizacji i wielkości dachu

Kolejnymi istotnymi kwestiami, które musimy wziąć pod uwagę planując zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, jest lokalizacja domu i jego umiejscowienie względem stron świata oraz wielkość powierzchni dachu. Najkorzystniejsze będzie ustawienie dachu w kierunku południowym, co umożliwia niemal przez cały dzień produkowanie prądu, choć możliwe jest również uzyskanie zadowalającej efektywności instalacji na domach o orientacji wschodnio-zachodniej. Elektrownia skierowana w południowym kierunku może okazać się nieco tańsza, ponieważ generator PV ma mniejsze przewymiarowanie w stosunku do inwertera. Jednak jeśli przez cały dzień przebywamy w domu, korzystając z energii, lepszym ustawieniem może okazać się wschód-zachód, który pozwala na zwiększenie bieżącego zużycia, bez magazynowania prądu w sieci.

Wielkość dachu ma natomiast znaczenie ze względu na powierzchnię jaką zajmują panele. Współcześnie produkowane panele mają najczęściej dość zbliżone do siebie wymiary. W przypadku instalacji o mocy 10kW całość zajmuje ok. 45 m2 połaci dachu, a instalacja o mocy 5kW, wystarczająca dla przeciętnego gospodarstwa domowego zajmie ok. 20 m2.

Ile paneli potrzebuje dom jednorodzinny?

Liczba paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego zależy od wspomnianego wcześniej zapotrzebowania na prąd elektryczny. Szacunkowo, dla czteroosobowej rodziny mieszkającej w domku zużycie roczne wynosi ok. 3 tysięcy kWh, które zapewni nam instalacja fotowoltaiczna zbudowana z 9-10 paneli, zajmująca w sumie ok. 17 mkw zadaszenia.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Koszt przedsięwzięcia, jakim jest instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego bywa często wysoki, choć warto wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja długoterminowa i dość szybko zwracająca się przy obecnych, niższych cenach części całego systemu. Ze względu na zniesienie ceł na panele fotowoltaiczne, rozwój technologii oraz dofinansowania, jakie są możliwe do uzyskania w licznych programach skierowanych zarówno do osób fizycznych, jak i rolników czy firm, możemy po okresie 6-10 lat liczyć na korzystanie z prądu elektrycznego całkowicie za darmo. Jeśli chcesz obniżyć koszty związane z instalacją fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego, odezwij się do nas – doradzimy i zrealizujemy dla Ciebie całą instalację fotowoltaiczną.

Montaż instalacji w domu jednorodzinnym

Wbrew powszechnie pokutującym przekonaniom, montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego jest najtańszym i najłatwiejszym sposobem jej optymalnego ustawienia. W przypadku elektrowni słonecznej ustawianej na gruncie, niezbędne jest kupienie również konstrukcji wspierającej panele o odpowiedniej wysokości oraz stabilności. Optymalnym kątem montażu paneli jest 30-40 stopni w przypadku dachów skośnych. Na dachach płaskich montuje się je natomiast przy użyciu tzw. ekierek umożliwiających ustawienie ich pod odpowiednim kątem lub innych rozwiązań. Sam montaż przy niezbyt trudnych warunkach zajmuje raptem jeden dzień, po którym instalacja gotowa jest do działania.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla domu

Wspomniane już koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego można skutecznie obniżyć dzięki licznym programom dofinansowującym tego rodzaju inicjatywy. Skierowane są one zarówno do osób fizycznych, jak i rolników, firm, instytucji publicznych czy wspólnot mieszkaniowych. Wiele z nich oferuje nie tylko dofinansowania na zainstalowanie fotowoltaiki, ale również wymianę starych źródeł ciepła na nowe, jak stare piece i kotły grzewcze, co jest szczególnie istotne dla właścicieli starszych domów jednorodzinnych. Innym sposobem pozyskania kwoty na fotowoltaikę może być wzięcie kredytu przyznawanego na wyjątkowo korzystnych warunkach: przy oprocentowaniu wynoszącym niecałe 5 procent i prowizji banku w wysokości 0,99 procent. Warto wspomnieć również o ulgach podatkowych dla osób fizycznych, które mogą od podstawy podatku dochodowego odliczyć wydatki na fotowoltaikę do kwoty 53 tys. zł czy ulgach dla rolników, odliczających koszt instalacji od rocznej opłaty rolnej.

Jeśli zastanawiacie się Państwo nad przejściem na system czystego i bezpłatnego pozyskiwania energii, zapraszamy do kontaktu z nami. Za swoją dotychczasową pracę otrzymaliśmy nagrodę w konkursie "Orły Instalatorstwa" w 2019 roku. Zajmujemy się doradztwem, sprzedażą części do instalacji fotowoltaicznych oraz montażem fotowoltaiki. Służymy pomocą na każdym etapie realizowania inwestycji w fotowoltaikę, wspólnie z naszymi klientami troszczymy się o zdrową i bezpieczną przyszłość.


Skontaktuj się z nami