Zastanawiasz się jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać do swojej instalacji? Rozważasz różne opcje, ale nie wiesz jeszcze, na jakie rozwiązanie się zdecydować. Z dzisiejszego artykułu poznasz zalety najpopularniejszych rodzajów ogniw. Odpowiemy na pytanie: co jest lepsze, panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Fotowoltaika jest ostatnio bardzo popularna, wiele osób wybiera ten sposób produkcji energii elektrycznej. Nie tylko jest to ekologiczne, ale przede wszystkim bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Jednak pojawia się pytanie: jakie panele wybrać? Na rynku znajduje się kilka ich rodzajów, ale najbardziej popularne to te mono lub polikrystaliczne. Dlatego też warto poznać ich zalety, wady oraz najistotniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.

Dowiesz się także, na co zwracać uwagę przy wyborze paneli, oraz krótko wspomnimy o innych mniej popularnych rodzajach ogniw fotowoltaicznych. Wszytko po to, by ułatwić Ci wybór elementów kluczowych dla funkcjonowania Twojej instalacji.

Panele mono oraz polikrystaliczne – kluczowe różnice

Ogniwa fotowoltaiczne są do siebie podobne, jednak występują pomiędzy nimi pewne różnice, o których warto pamiętać. Poniżej znajdziesz charakterystykę omawianych paneli.

Panele monokrystaliczne

 • Budowa – do ich produkcji stosuje się pojedyncze kryształy krzemu. Nie są one idealnie kwadratowe. Mają ścięte boki, gdyż wycinane są z walca znacznych rozmiarów. Charakteryzują się głęboką, ciemną barwą, dzięki czemu bardzo dobrze wtapiają się w otoczenie.
 • Wydajność – czyli procent energii słonecznej, jaka zamieniana jest przez ogniwa na prąd elektryczny. W przypadku monokryształów jest to przedział między 16 a 23 procent. Zdecydowanie jest to najlepszy wynik pośród wszystkich rodzajów ogniw.
 • Koszty – zakup tego rodzaju paneli wiąże się w większym wydatkiem niż w przypadku ogniw polikrystalicznych. Wynika to z faktu, iż proces produkcji, w przypadku monokryształów jest bardziej skomplikowany.
 • Jakość – trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z rodzajów jest zdecydowanie lepszy. Uzależnione jest to od producenta i tego, jakie technologie stosuje.

Panele polikrystaliczne

 • Budowa – ten rodzaj paneli tworzony jest z dużej ilości kryształów, powlekane są one powłoką antyrefleksyjną, dzięki czemu mają błękitny, przyjemny dla oka kolor. Ogniwa są idealnie kwadratowe, a każdy bok ma długość 16 cm.
 • Wydajność – panele polikrystaliczne są w stanie uzyskać wydajność na poziomie od 14 do 16 procent. Jednak w wielu przypadkach są one skuteczniejsze od swoich monokrystalicznych odpowiedników.
 • Koszty – tego rodzaju panele są nawet o kilkanaście procent tańsze od monokrystalicznych o tej samej wydajności oraz jakości wykonania.
 • Jakość – tak jak w poprzednim przypadku, zależy ona od klasy sprzętu i procesu jego produkcji.

Panele mono czy polikrystaliczne – jakie wybrać

Oba rodzaje paneli fotowoltaicznych mają swoje zalety i wady. Dlatego też Twój wybór powinien opierać się na dokładniej analizie potrzeb. Wiele zależy od tego gdzie umiejscowiona będzie infrastruktura i w jakich warunkach będzie ona pracować. Czynniki te mają bardzo duże znaczenie dla skuteczności działania całej instalacji fotowoltaicznej.

Jeżeli nie dysponujesz ogromną powierzchnią dachu, to korzystniejszym rozwiązaniem są panele monokrystaliczne. Mają one większą wydajność i pomimo wyższej ceny mogą w ostatecznym rozrachunku okazać się bardziej ekonomiczne.

Na skuteczność działania paneli wpływ ma także ukształtowanie terenu oraz jego zagospodarowanie. Jeżeli Twój dom znajduje się w zacienionym miejscu, gdzie jest dużo drzew lub znajdują się wysokie budynki, to możesz mieć problem z maksymalnym wykorzystaniem potencjału całej instalacji. Dlatego w takim przypadku idealnym rozwiązaniem są panele monokrystaliczne. Możesz ułożyć je tak, by omijać miejsca zacienione.

Natomiast jeżeli planujesz naprawdę dużą inwestycję, Twoja instalacja będzie składać się z wielu paneli, a do tego dysonujesz znaczną powierzchnią wolną od zacieniania i o bardzo dobrym nasłonecznieniu, to wybierz panele polikrystaliczne. Są one tańsze niż egzemplarze mono, więc przy zakupie nawet dużej ich ilości, łączny koszt jest niższy.

Oba rodzaje paneli fotowoltaicznych mogą być elementem wysoce wydajnych instalacji produkujących w sposób tani i ekologiczny energię elektryczną. By tak było, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, czy wybrać panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie kluczowe kwestie.

Czym kierować się podczas wyboru paneli?

Pytanie, jakie panele wybrać powinno iść w parze z olejnym: jak stworzyć wydajną, bezpieczną i ekonomiczną instalację fotowoltaiczną? Nie jest to takie proste, dlatego warto też powierzyć to zadanie firmie, która ma duże doświadczenie. El-Sun, jako producent konstrukcji przeznaczonych do montowania instalacji fotowoltaicznych ma bardzo dobre rozeznanie w każdej kwestii związanej z panelami.

Nasi specjaliści nie tylko pomogą zaprojektować daną konstrukcję, ale także są w stanie zamontować całą instalację. Klientom, którzy nie są pewni, czy wybrać panele mono, czy też polikrystaliczne, z doradzimy najlepsze rozwiązanie. Jesteśmy doświadczeni i mamy na swoim koncie wiele udanych realizacji. Pomagamy także w uzyskaniu dotacji na budowę instalacji fotowoltaicznych.

Zdanie się na specjalistów ma wiele zalet, między innymi takich jak:

 • Pewność prawidłowego doboru i podłączenia wszystkich kluczowych elementów;
 • Bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej;
 • Użycie komponentów wysokiej jakości;
 • Dostosowanie instalacji do potrzeb i warunków obiektu, który ma być zasilany w produkowaną w ten sposób energię elektryczną.

Dobrze jest także popytać wśród znajomych, którzy mają już za sobą montowanie tego rodzaju instalacji. Ich rady, doświadczenie i przemyślenia na ten temat z pewnością będą prawdziwą skarbnicą wiedzy, dla każdego, kto planuje korzystanie z energii słonecznej. Pamiętaj także o tym, że instalacja ma działać przez długie lata, dlatego też dobrze zaplanuj jej umiejscowienie. Może się okazać, że niskie drzewka sąsiada za kilka lat staną się problemem.

Inne rodzaje paneli słonecznych – przegląd

Na rynku poza popularnymi panelami monokrystalicznymi lub polikrystalicznymi, występuje jeszcze kilka rodzajów, o których warto wspomnieć.  Noszą one wspólną nazwę paneli cienkowarstwowych. Oto ich rodzaje wraz z krótką charakterystyką:

 • Panele z krzemu amorficznego – materiał ten nie ma postaci kryształu, dlatego musi on być nałożony na inną powierzchnię. Najczęściej jest to szkło. Z tego względu są one znacznie tańsze w produkcji. Charakteryzują się elastycznością oraz dobrze znoszą wysokie temperatury. Ich największą wadą jest bardzo niska wydajność na poziomie między 6 a 10 procent.
 • Panele CdTe – do ich produkcji wykorzystywany jest tellurek kadmu zamiast krzemu. Z tego względu mogą one przyjmować rozmaite kształty. Jednak materiał ten jest nie tylko mało wydajny, ale także toksyczny. Kolejna wada to długi czas uzyskania stabilnej wydajności, bo aż około 6 miesięcy.
 • Panele CIGS – wykonywane są one z połączenia takich surowców jak miedź, ind gal i selen. One także mogą mieć bardzo ciekawe kształty, jednak ich wydajność pozostawia wiele do życzenia. Oferują one od 12 do 14 procent, co jest wynikiem znacznie niższym niż w przypadku paneli mono lub polikrystalicznych. Są one także toksyczne, więc stanowią pewne zagrożenie.
 • Panele GaAs – tworzone z wykorzystaniem arsenku galu. Jest to raczej ciekawostka, gdyż stosowane są do tworzenia ogromnych instalacji w nietypowych warunkach, np. na orbitalnej stacji kosmicznej.

Jak widać zarówno ogniwa monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne, są nie tylko najbardziej wydajne, ale także najbezpieczniejsze. Nie mamy w ich przypadku do czynienia z toksycznymi substancjami, a produkcja, montaż oraz użytkowanie są nieskomplikowane. Dlatego warto wziąć je pod uwagę, gdy będziesz planował stworzenie własnej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się darmową energią elektryczną w swoim domu przez długi czas.