Fotowoltaika coraz śmielej wchodzi do codziennego użytku. To rozwiązanie jest nie tylko wysoce ekologiczne, przetwarzając odnawialną energię słoneczną, ale niesie ze sobą ogromne oszczędności. Dlatego chętnie wykorzystywana jest nie tylko przez duże firmy i miejsca użytku publicznego, ale również coraz częściej spotykane są na prywatnych posesjach.

Fotowoltaika w domowym użytku? Czemu nie!

Domowe farmy fotowoltaiczne najczęściej powstają na dachach z racji ich nasłonecznienia, ale ciekawym rozwiązaniem jest również pokrycie garażu panelami, jak również stworzenie z nich zadaszeń, które nadają nowoczesnego wyglądu każdej posesji. Niepodważalne zalety fotowoltaiki skutecznie zachęcają do jej założenia, jednak często potencjalnych posiadaczy domowych farm fotowoltaicznych odstrasza cena założenia paneli. Choć początkowo koszta rzeczywiście są dość wysokie, to inwestycja zwraca się już w przeciągu kilku lat, a my możemy cieszyć się darmowym prądem przez kolejne kilkadziesiąt lat. Mało tego, na inwestycji można zarabiać, sprzedając nadwyżkę prądu. Kolejnym profitem, który płynie z założenia instalacji fotowoltaicznej, jest możliwość skorzystania z ulgi w PIT.

Dofinansowanie z programu Mój Prąd

Z pewnością świetną informacją dla wszystkich zainteresowanych, których przeraża koszt założenia paneli, jest nowy program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Mój Prąd. Program ten umożliwia uzyskanie dofinansowania do założenia instalacji fotowoltaicznej nawet do 5 tysięcy złotych. Licząc, że jedna instalacja kosztuje około 15-18 tysięcy złotych, to takie dofinansowanie jest znaczące i pozwoli na jeszcze szybszy zwrot całej inwestycji. Na realizację programu przeznaczono miliard złotych, co pozwala na dofinansowanie ponad 200 tysięcy instalacji.

Warunki otrzymania dofinansowania

Aby otrzymać dotację z programu Mój Prąd, konieczne jest dostarczenie potwierdzenia zainstalowania dwukierunkowego licznika, który pozwala na rozliczenie energii pobranej i tej oddanej do sieci. Takie potwierdzenie można uzyskać od operatora sieci dystrybucyjnej. Instalacja fotowoltaiczna musi być zakończona do momentu składania wniosku o dofinansowanie. Warto zainteresować się dofinansowaniem już dziś, ponieważ o przyznaniu dotacji decyduje kolejność składania zgłoszeń do momentu wyczerpania miliarda złotych. Jedno jest pewne - taka okazja nie zdarza się często, dlatego każdy, kto waha się nad założeniem instalacji fotowoltaicznej, powinien czym prędzej skorzystać z tej oferty i cieszyć się darmowym i ekologicznym źródłem prądu w swoim domu.