Obecnie bardzo często usłyszeć można o tym, że wiele osób pragnie zainstalować na swoim domu solary. Jednak gdy dokładnie zapytamy te osoby do czego są mu one potrzebne to często w odpowiedzi dowiemy się, że do produkcji energii elektrycznej. Jest to niezwykle popularny błąd i wiele osób zupełnie nie widzi różnic między rozwiązaniami jakimi są kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne. Różnice między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi postaramy się pokrótce omówić w tym artykule.

Kolektory słoneczne - czy na pewno warto je montować?

Zasada działania solarów zwanych również kolektorami słonecznymi jest bardzo prosta. Mianowicie chodzi tutaj o to, że padające na kolektory (ściślej ujmując na zainstalowane w nich absorbery) światło słoneczne niesie ze sobą energię cieplną, która odczuwać możemy chociażby podczas opalania się na plaży. Taka energia w tym wypadku jest przekazywana do substancji będącej nośnikiem energii cieplnej. Tą substancją jest najczęściej glikol z domieszką wody. W śród kolektorów wyróżnia się kilka typów, lecz podstawowy podział to kolektory płaskie i próżniowe. Opłacalność tego typu rozwiązań jest dość niska z tego powodu, że solary mogą jedynie ogrzewać wodę użytkową przez co są wsparciem dla instalacji ogrzewania centralnego. Warto dodatkowo wspomnieć, że działają one skutecznie jedynie przez kilka miesięcy w roku gdy to nasłonecznienie na naszej półkuli jest największe. Gdy przychodzi okres jesienno-zimowy, efektywność solarów spada dość mocno, przez co trzeba się zastanowić, czy ich montaż będzie optymalnym rozwiązaniem. Solary montowane są najczęściej na południowych stronach dachu gdzie mamy największą szansę na uzyskanie optymalnego nasłonecznienia przez najdłuższy okres w ciągu dnia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kolektory słoneczne są dość mocno awaryjne. Niestety nie trzeba wiele by doszło do rozszczelnienia kolektorów i wycieku nośnika energii cieplnej. Jeśli zdarzy się tak, że wycieku nie dostrzeżemy, przy ciągłym pobieraniu energii słonecznej kolektory mogą ulec trwałemu uszkodzeniu.

Dlaczego lepsza będzie fotowoltaika?

Omawiając rozwiązania jakimi są kolektory słoneczne można dostrzec, że ich zastosowanie nie jest bardzo wąskie, a wręcz jest po prostu zaszufladkowane do ogrzewania wody użytkowej. Tutaj może rodzić się więc pytanie czy aby na pewno warto inwestować w tego typu urządzenia, których montaż i zakup jest dość kosztowny. Sporo osób zadaje sobie pytanie czy lepsza w przypadku ich domu będzie fotowoltaika czy solary? Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli wymagamy od naszej inwestycji tylko ogrzewania wody użytkowej w sezonie letnim, to dobrym rozwiązaniem będą kolektory słoneczne. Natomiast jeśli chcemy mieć więcej możliwości wykorzystania pobranej energii słonecznej, wtedy w grę wchodzi fotowoltaika. Trzeba zaznaczyć, że przy użyciu fotowoltaiki można też efektywnie ogrzewać wodę użytkową. Panele fotowoltaiczne bardzo często nazywane panelami słonecznymi są w stanie pobierając energię słoneczną konwertować ją na energię elektryczną, która możemy wykorzystać w dowolny przez nas sposób. W związku z tym stojąc przed dylematem czy lepsza będzie fotowoltaika czy solary, odpowiedź może być jedna – fotowoltaika!

Zasada działania paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne, zwane potocznie panelami słonecznymi wykonane są w dużym stopniu z krzemu. Wyróżniamy panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Stosunkowo cienka płytka krzemowa reaguje na kontakt z promieniami słonecznymi. Dochodzi w niej do wybijania elektronów, co w efekcie wytwarza energię elektryczną, którą można przechwycić i wykorzystać jako źródło do zasilenia wszystkich urządzeń w domu lub budynku usługowym firmy.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne montuje się w taki sposób, aby ich ekspozycja była skierowana na południe, a kąt padania promieni słonecznych był optymalny (dowiedz się więcej pod jakim kątem ustawić panele fotowoltaiczne). Dzięki temu mają największą sposobność akumulowania promieni słonecznych i mogą działać nieprzerwanie przez 365 dni w roku. Koniecznym do spełnienia warunkiem jest to aby po prostu było jasno. W czasie zimy wydajność paneli może nieco spadać ale praca ich nie będzie wstrzymana, a jedynie uzależniona od aktualnych warunków atmosferycznych.

Jeśli chcesz uzyskać poradę dotyczącą instalacji fotowoltaicznych, doboru stelaży pod panele fotowoltaiczne, zapraszamy do kontaktu.