Z roku na rok obserwujemy rosnące ceny prądu, a jednocześnie zwiększa się zapotrzebowanie na niego. Korzystamy przecież z wielu urządzeń w domu czy w biurze zasilanych właśnie prądem elektrycznym. Laptopy, lodówki, telewizor, pralka czy zmywarka to sprzęty, z których używania trudno nam zrezygnować, co generuje coraz wyższe rachunki za prąd. Co wchodzi w skład cen prądu, dlaczego mamy do czynienia z nieustającymi podwyżkami i w jaki sposób obniżyć rachunki za energię elektryczną?

 

Co to jest kWh?

kWh, czyli kilowatogodzina to jednostka pracy, energii i ciepła, którą określa się ich zużycie na co dzień. 1 kWh to ilość energii zużywana przez urządzenie o mocy 1000 watów – 1 kW na godzinę.

 

Co składa się na cenę prądu?

Składowe cen prądu, przy przyjętej średniej w Polsce 55 groszy, to:

- koszt zakupu energii elektrycznej – średnio 18 groszy za 1 kWh,

- koszty przesyłowe – 9 groszy,

- podatek VAT – 10 groszy,

- akcyza – 4 grosze,

- koszty własne ponoszone przez dystrybutora – 11 groszy,

- marża dystrybutora – 1 grosz,

- podatki oraz inne opłaty lokalne – 2 grosze.

Wszystkie te składowe płacimy na rzecz dystrybutora i sprzedawcy. Dodatkowo wysokość naszych rachunków może zależeć od taryfy prądu, jaką wybierzemy: jednostrefową (G11) lub z podziałem na strefy czasowe.

 

Cena 1kWh w Polsce w zależności od operatora / sprzedawcy

Na terenie, na którym mieszkamy, działa jeden operator systemu dystrybucyjnego oraz kilku sprzedawców energii elektrycznej. Musimy być świadomi, że w zależności od wyboru sprzedawcy prądu, otrzymamy rachunki wyższe lub niższe. Najniższe ceny 1 kWh w Polsce oferuje firma Innogy, działająca m.in. w Warszawie oraz jej okolicach – to 0,53 zł/kWh. Najwyższe koszty generuje natomiast wybór firmy Energa jako dostawcy prądu – 0,67 zł/kWh, działającej głównie na północy i w części centralnej Polski. W poniższej tabeli przedstawiamy ceny 1 kWh w Polsce (na dzień 8-04-2020) u najpopularniejszych i najtańszych dostawców prądu w taryfie G11 dla gospodarstw domowych:

CENA zł/kWh OPERATORZY SYSTEMU DYSTRYBUCYJNEGO
SPRZEDAWCY ENEA ENERGA PGE INNOGY TAURON
ENEA SA 0,59 0,67 0,64 0,55 0,57-0,60
ENERGA Obrót 0,58 0,67 0,64 0,54 0,57-0,60
PGE Obrót 0,58 0,67 0,64 0,55 0,57-0,60
INNOGY 0,62 0,70 0,67 0,58 0,60-0,63
TAURON PE 0,59 0,67 0,64 0,55 0,59-0,62

 

Jaka jest średnia cena i ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Średnia cena prądu wynosi obecnie w Polsce 0,55 zł/kWh w najczęściej wybieranej i najprostszej taryfie jednostrefowej (G11). Cena zależy jednak również od wyboru sprzedawców, od których kupujemy energię oraz od marży i kosztów własnych narzucanych przez operatora systemu dystrybucyjnego.

 

Ceny prądu i ich różnice w zależności od regionu / miast

Najwyższe koszty za zużycie energii elektrycznej ponoszą w Polsce mieszkańcy północnej części kraju, jak Gdańsk, Koszalin czy Olsztyn. Płacą oni za zużytą energię elektryczną ok. 1740 zł rocznie. To aż 246 zł więcej niż płacą mieszkańcy Warszawy oraz jej okolic – 1495 zł rocznie.

 

Ile kosztuje zużycie prądu?

Aby sprawdzić, jaki jest faktyczny pobór prądu przez domowe sprzęty używane na co dzień, warto użyć watomierza, pozwalającego zorientować się, które z nich powodują podwyższenie rachunków za prąd. Przykładowo laptop używany przez większość z nas na co dzień przez co najmniej 10 godzin pobiera 50W energii. Lodówka starszego typu, nieenergooszczędna, może pobierać aż 120W energii, co przy jej całodobowej pracy generuje wysokie koszty zużycia prądu. Współczesne modele telewizorów tworzone już z myślą o oszczędzaniu energii pobierają zaledwie 40Wh..

 

Fotowoltaika sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej

Najskuteczniejszym sposobem obniżenia rachunków za prąd zużywany w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych czy firmach jest obecnie fotowoltaika, której popularność rośnie z roku na rok. Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd elektryczny na nasze potrzeby, pobierając energię wprost z promieni słonecznych, co całkowicie pozwala uniezależnić się do cen narzucanych przez sprzedawców energii elektrycznej w całym kraju oraz dodatkowych kosztów związanych z jej poborem. Gwarancja żywotności paneli fotowoltaicznych to obecnie aż 25-30 lat, natomiast czas, w jakim spłacamy koszty początkowe inwestycji w tego typu instalację, zajmuje ok. 6-10 lat. Oznacza to, że przez resztę czasu pracy instalacji fotowoltaicznej możemy cieszyć się prądem produkowanym całkowicie za darmo, co w znaczący sposób wpływa na obniżkę rachunków do 100 procent w skali rocznej.