Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, jednak warto zadbać o ich regularne czyszczenie. Czysta powierzchnia paneli poprawia ich wydajność nawet o 14 procent, czego dowiodły badania przeprowadzone w Wyższej Szkole Technicznej w szwajcarskim Bern. Warto dowiedzieć się więc, jak bezpiecznie dla siebie i dla całej instalacji fotowoltaicznej usunąć zanieczyszczenia osiadające na panelach.

Czy czyszczenie paneli jest bezpieczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest na tyle proste, że można wykonać je samodzielnie. Należy jednak odpowiednio zabezpieczyć przede wszystkim siebie, bowiem chodzenie po pochyłym dachu dla osób bez doświadczenia lub z ograniczeniami ruchowymi może być niebezpieczne i prowadzić do upadku. Należy też wiedzieć, jakich środków czyszczących należy używać do usuwania zanieczyszczeń, aby nie spowodować uszkodzenia paneli.

Jak często i kiedy należy czyścić panele?

W okresie częstych opadów niekonieczne jest częste czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Spływająca po nich woda może bowiem usunąć zanieczyszczenia takie, jak:

  • drobiny kurzu i pyłu pochodzące np. ze spalin bądź pojawiające się w trakcie zbiorów plonów na polach,
  • ptasie odchody,
  • mech lub piasek.

Czyszczenie najlepiej więc przeprowadzać wiosną i latem, kiedy w powietrzu może pojawić się więcej pylistych zanieczyszczeń. Zalecane jest mycie paneli fotowoltaicznych dwa razy w roku: raz wczesną wiosną i raz w połowie lata.

Samoczyszczące się panele

Nowością na rynku instalacji fotowoltaicznych, znacznie ułatwiającą ich obsługę i utrzymanie w czystości, są samoczyszczące się panele, wyposażone w zraszacze. Oczyszczanie odbywa się pod niskim ciśnieniem, w pełni bezpiecznie dla całej instalacji i na ogół ma dwa etapy. W pierwszym z nich powierzchnia paneli pokrywana jest mieszaniną wody i mydła, a w drugim spłukiwana.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Do mycia paneli fotowoltaicznych należy wybierać odpowiednie produkty, które nie spowodują uszkodzenia instalacji. W przypadku niewielkich zabrudzeń paneli wystarczy woda destylowana i miękka gąbka. Jeśli na panelach pojawiły się większe i trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, można użyć małej ilości płynu do mycia szyb wymieszanego wraz z octem winnym. W przypadku wykorzystywania do mycia mydła, panele zawsze należy na koniec spłukać wodą destylowaną. Nie wolno także używać mydła ściernego bądź myjek ciśnieniowych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia instalacji PV.

Na czym polega pielęgnacja paneli fotowoltaicznych?

Profesjonalna pielęgnacja paneli fotowoltaicznych przeprowadzana jest przez firmy dysponujące niezbędnymi urządzeniami i umiejętnościami pozwalającymi na ich bezpieczne oczyszczenie. To rozwiązanie dla osób, które samodzielnie boją się wchodzić na dach lub nie są na tyle sprawne, aby wyczyścić panele. Warto zwrócić uwagę, czy ekipa czyszcząca panele używa miękkich gąbek lub delikatnych szczotek do usunięcia z paneli na przykład resztek śniegu po zimie. Silne detergenty oraz akcesoria czyszczące o szorstkiej powierzchni mogą bowiem uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli wykonaną z folii EVA z tworzywa sztucznego.

O czym pamiętać przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych?

Zabierając się do czyszczenia paneli, musimy przede wszystkim zaplanować ten proces na odpowiednie godziny, wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W samym jego środku panele będą zbyt gorące. Należy poczekać, aż ostygną. Nigdy nie używajmy detergentów, które mogą zachodzić w niepożądane reakcje z materiałami, z których zostały wykonane panele, a do ich czyszczenia używajmy tylko miękkich i delikatnych akcesoriów. Dzięki temu nie porysujemy powierzchni paneli fotowoltaicznych. Nie stosujmy także do czyszczenia myjek ciśnieniowych. Choć są wygodne w użyciu, mogą spowodować uszkodzenie silikonu uszczelniającego między szybą a ramą modułu, co doprowadzi do wygenerowania prądów upływu.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu?

Nie musimy obawiać się spadku wydajności paneli fotowoltaicznych wskutek opadów śniegu. Zazwyczaj samoczynnie zsuwa się on z pochylonych pod odpowiednim kątem powierzchni paneli. Jeśli chcemy jednak usunąć jego resztki po zimie lub widzimy, że śnieg pozostaje na panelach na dłużej, używajmy zawsze do tego celu szczotek o miękkim włosiu.